Разлика помеѓу преработките на „Галиција“

Додадени 19 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
'''Галиција''' е [[автономни заедници во Шпанија|автономна заедница]] во [[Шпанија]]. На север граничи со [[Атлантски Океан]], на југ со [[Португалија]], на исток со [[Астурија]] и [[Кастилја и Леон]]. Зафаќа површина од 29.574 км² и има 2,8 милиони жители. Главен град е [[Сантјаго де Компостела]]. Службен јазик покрај [[Шпански јазик|шпанскиот]] е и [[Галициски јазик|галицискиот]], што некои го сметаат за дијалект на [[Португалски јазик|португалскиот]] поради нивната сличност.
 
{{никулец}}
[[Категорија:Галиција (Шпанија)| ]]
[[Категорија:Автономни заедници во Шпанија]]