Разлика помеѓу преработките на „Џуд Ло“

Додадени 2.438 бајти ,  пред 4 години
обновување на воведот
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(обновување на воведот)
{{Infobox person
{{Инфокутија за глумец
|name= Џудimage Ло <br /> = Jude Law - Headshot.jpg
| image_size = 240п
|image =Jude_Law_at_TIFF1.jpg
|caption name = Џуд =Ло
| caption = Ло во 2016 година
| birthname birth_name = Дејвид ЏанЏуд Хејворт Ло
| birthdate = [[29 декември]] [[1972]]
| birth_date = {{Birth date and age|df=y|1972|12|29}}
| birthplace birth_place = [[Луисхем]], [[Лондон]], [[Англија]]
| deathdate =
| occupation = Глумец
| deathplace =
| years_active = 1987–сè уште
| othername =
| spouse = [[СедиСеjди Фрост]] <small>(1997–2003)</small>
| occupation = глумец, продуцент, режисер
| children = 5
| yearsactive = 1987–денес
| spouse = [[Седи Фрост]] (1997–2003)
}}
'''Дејвид Џуд Хејворт Ло''' (роден на 29 декември 1972 г.) — англиски глумец.
 
'''ДејвидТој Џуддобил Хејвортноминации Ло'''за два ([[англиски јазик|англискиОскар]]:и, ''Davidдве Judeнагради Heyworthна Law'', {{роденздружението на|29|декември|1972}}, {{роденфилмски во|Лондон|Англија}}) или кратко '''Џуд Ло'''глумци, етри [[АнглијаЗлатен глобус|англискиЗлатни глобуси]] и две [[глумецБАФТА]] награди, од кои добил една. Во 2007 година, тој добил почесна награда [[филмскиСезар продуцентнаграда|Сезар]] иза исклучителни [[филмски режисер]]достигнувања и бил назначен за Витез од редот на уметноста и книжевноста од француската влада.<ref name=Barratt>{{цитираноcite списаниеjournal|last=Barratt|first=Nick|authorlink=Nick Barratt|date=9 септемвриSeptember 2006|title= Family Detective: An investigation into our hidden histories. This week: actor Jude Law|journal=[[The Daily Telegraph]]|location=London|pageurl=16}}<http:/ref><ref>{{Цитирана книга |title=[[Who's Who]] |year=2006 /www.telegraph.co.uk/news/1435152/Family-Detective.html|page=1307 |publisher=[[A & C Black]] |location=London, England |accessdate=2009-08-0316}}</ref>
 
Ло го привлекол вниманието на пошироката јавност со улогата во филмот ''[[Талентираниот господин Рипли]]'' (1999), за која добил БАФТА награда и номинации за Златен глобус и [[Оскар за најдобар глумец во споредна улога]]. Во 2004 година, тој добил номинации за наградите Оскар, Златен глобус и БАФТА за улогата во епскиот воен филм ''[[Студена планина]]'' (2003). Други забележителни улоги тој играл во филмовите ''[[Гатака]]'' (1997), ''[[Непријател пред портите]]'' (2001), ''[[Вештачка интелигенција (филм)|Вештачка интелигенција]]'' (2001), ''[[Пат кон пропаста]]'' (2002), ''[[Алфи (филм од 2004)|Алфи]]'' (2004), ''[[Блискост (филм од 2004)|Блискост]]'' (2004), ''[[Одмор (филм од 2006)|Одмор]]'' (2006), ''[[Зараза (филм)|Зараза]]'' (2011), ''[[Хуго (филм)|Хуго]]'' (2011), ''[[Ана Каренина (филм од 2012)|Ана Каренина]]'' (2012), ''[[Нуспојави (филм од 2013)|Нуспојави]]'' (2013) и ''[[Гранд хотел Будимпешта]]'' (2014). Тој ја играл улогата на [[Д-р Вотсон]] во ''[[Шерлок Холмс (филм)|Шерлок Холмс]]'' (2009) и ''[[Шерлок Холмс: Игра на сенки]]'' (2011).
 
Ло исто така има исклучителна кариера како театарски глумец, добивјќи три номинации за [[Лоренс Оливие (награда)|наградата Лоренс Оливие]] и две за [[Награда Тони|наградата Тони]]. Тој глумел во неколку претстави во Лондонскиот театар [[Вест Енд]] и на [[Бродвејски театар|Бродвеј]].<ref>{{cite book |title=[[Who's Who]] |year=2006 |page=1307 |publisher=[[A & C Black]] |location=London, England }}</ref>
 
==Биографија==
* {{Imdb|0000179}}
* [http://ftvdb.bfi.org.uk/sift/individual/236081?view=credit Филмографија на Џад Ло]
 
{{Никулец за биографија}}
 
{{Нормативна контрола}}
{{DEFAULTSORTОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ло, ЏадЏуд}}
[[Категорија:Родени во 1972 година]]
 
[[Категорија:Англиски глумци]]
[[Категорија:Живи луѓе]]