Цхинвал: Разлика помеѓу преработките

Одземени 33 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 81.177.254.217 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Илья Драконов|Ил...)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Pmt.jpg|250px|thumb|Споменик за жртвите од грузиско-осетскиот конфликт.]]
'''Цхинвал''' ({{lang-os|Цхинвал или Чъреба}}, {{lang-ru|Цхинвал}}, {{lang-ka|ცხინვალი}}) е [[главен град]] на [[дефакто]] независната и делумно признатата од [[Русија]] и [[Никарагва]] Република [[Јужна Осетија]]. Според [[Грузија|грузиската]] официјална административна поделба, Цхинвали е град во регионот [[Внатрешна Картли]]. Градот се наоѓа на реката [[Голем Лиакви]], на приближно 100 km североисточно од [[Тбилиси]], главниот град на Грузија.
 
{{Никулец од областа на географијата}}
Анонимен корисник