Разлика помеѓу преработките на „Милан Недиќ“

Додаден 651 бајт ,  пред 3 години
(транскрипција, правопис)
 
'''Милан Недиќ''' бил југословенски [[генерал]], српски [[политичар]] и претседател на квислиншката марионетска влада во [[Србија]] за време на окупацијата од страна на нацистичка [[Германија]] во [[Втора светска војна|Втората светска војна]] позната по името „Влада на национален спас”.
 
Недиќ се борел во [[Балкански војни|Балканските војни]] и во [[Прва светска војна|Првата светска војна]]. Во меѓувреме бил началник на генерал-штаб и министер на [[војска]]та и [[морнарица]]та. Сменет е и пензиониран поради своите прогермански ставови и блискоста со движењето на Димитрија Љотиќ. Вратен е во службата пред [[Априлска војна|Априлската војна]], во која ја командувал третата група на армијата која имала задача да го брани најважниот дел од фронтот на границата со [[Бугарија]], ама не пружила никаков отпор. Германската окупација го поставила за претседател на марионетската влада на народниот спас со цел полесно да го задуши востанието во Србија. Недиќ бил загрижен за опстанокот на српскиот народ во [[Хитлер]]овиот нов пласман. Сакал да обезбеди рај за Србите кои биле прогонувани во други делови на окупирана Југославија, како и да ја спречи победата на комунистите во војната.
 
Неговата влада е задолжна за многу активности во врска со холукаисти и прогонети антифашисти, како што се регистрација и апсење на слободните евреи и заедничка контрола над логорот Баница. Неговиот режим верно извршувал немачките барања. Недиќ бил фасциниран на немачкиот национален социјализам и пробал да ја уреди Србија по угледот на Третиот Рајах.
 
== Наводи ==
269

уредувања