Гром: Разлика помеѓу преработките

Додаден 161 бајт ,  пред 5 години
с
с (Бот: козметички промени)
== Громот како тема во уметноста и во популарната култура ==
Громот се јавува како честа тема во [[уметност]]а и во [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Што рече громот“ - песна од поемата на [[Т. С. Елиот|Томас Стернс Елиот]] „[[Пуста земја]]“ од [[1922]] година.<ref>T. S. Eliot, ''Izabrane pesme''. Beograd: Rad, 1977. Beograd: Rad, 1964, стр. 51-54.</ref> <ref>T. S. Eliot, ''Selected Poems''. Harmondsworth, Middlesex: Penguin Books in association with Faber and Faber, 1952, стр. 62-65.</ref>
* „Песната на громот“ - песна на тунискиот поет [[Абул Касим Аш-Шаби]].<ref>''Arapska poezija''. Beograd: Rad, 1977, стр. 103.</ref>