Разлика помеѓу преработките на „Крон“

Одземени 2 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(дополнување)
с
Во почетокот тој бил бог на земјоделството, а подоцна се идентифицира како бог на времето (([[старогрчки]]: ''Χρόνος''- време), симболизирајќи го времето кое води кон смртта. Реја дала дозвола на сите титани, со исклучок на Океан, да го нападнат [[Уран (митологија)|Уран]].
 
Со соединувањето на [[Реја (митологија)|Реја]] и Крон, се родиле идните олимписки богови: [[Деметра]], [[Хестија]], [[Хера]], [[ХадАд]], [[Посејдон]] и [[Зевс]], богови кои подоцна ја поделиле власта помеѓу себе си и завладеале со светот. Родителите на Крон му прорекле дека еден од неговите синови ќе му го зазеде престолот. Затоа, по секое раѓање на Реја, тој своите деца ги голтал. По раѓањето на Зевс, Реја своето дете го доверила на Океанида, која го однела во тајност во една пештера на Крит<Ref>[[Аполодор]], [[Митолошка библиотека]], I, 1, 4</ref>, додека пак, на својот сопруг му подметнала камен завиен во пелена. На тој начин Зевс бил спасен.
 
Кога Крон разбрал за измамата на Реја, тој започнал да го бара на [[Зевс]] по целата земја<ref> Хигин, Митови 139 </ref>, но безуспешно. Кога Зевс пораснал, започнал војна со својот татко, позната во грчката митологија како [[Титаномахија]]. По десет години, Крон бил симнат од власт од страна на Зевс и неговите сојузници и однесен и заточен на [[Тартар (митологија)|Тартар]].