Разлика помеѓу преработките на „Пшемислав Њемјец“

нема опис на уредувањето
| nickname =
| birth_date = {{birth date and age|df=yes|1980|4|11}}
| birth_place = [[Освјенќим]], [[Полска]]{{ПОЛ}}
| height = 1,84 м
| weight = 66 кг
| proyears = 2002–2003<br />2004–2010<br />2011–
| proteams = {{ct|AMO|2002}}<br />{{ct|MIE|2004}}<br />{{ct|LAM|2011}}
| majorwins = '''[[ГрандГолема Туртрка (велосипедизам)|ГрандГолеми Туртрки]]'''
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
::1 индивидуална етапа ([[Вуелта а Еспања 2014|2014]])
:Рут ду Суд (2009)
::3 етапи
| updated = 1427 јануари 20162017
}}
 
'''Пшемислав Њемјец''' ({{lang-pl|Przemysław Niemiec}}; р. {{роден|11|април|1980}}) — [[Полска|полски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|LAM}}.<ref>{{cite news|url= http://velonews.competitor.com/2012/10/analysis/lampre-and-wilier-at-odds-after-10-year-run_263175|title= Lampre and Wilier at odds after 10-year run|work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=31 октомври 2012|accessdate=6 јануари 2013}}</ref> Го направил своето професионално деби во 2002 за екипата {{ct|AMO|2002}}. Најголеми победи на Њемјец се Трката околу Словенија 2005 и Трката околу Тоскана 2006. Исто така има освоено три етапи на Рут ду Суд и завршил на 16. место помеѓу водечките велосипедисти на [[Летни олимписки игри 2008|Летните олимписки игри 2008]]. Во 2013 година, Њемјец имал завршници во првите десет на многу етапни трки, вклучувајќи го [[Џиро дел Трентино]], [[Волта а Каталуња]] и на [[Тирено-Адријатико]]. Подоцна возел на [[Џиро д’Италија]] како поддршка на [[Микеле Скарпони]], каде имал солиден резултат, завршувајќи на шестото место во генералниот пласман.
 
== Кариера ==
 
Го направил своето професионално деби во 2002 за екипата {{ct|AMO|2002}}. Најголеми победи на Њемјец се Трката околу Словенија 2005 и Трката околу Тоскана 2006. Исто така има освоено три етапи на Рут ду Суд и завршил на 16. место помеѓу водечките велосипедисти на [[Летни олимписки игри 2008|Летните олимписки игри 2008]]. Во 2013 година, Њемјец имал завршници во првите десет на многу етапни трки, вклучувајќи го [[Џиро дел Трентино]], [[Волта а Каталуња]] и на [[Тирено-Адријатико]]. Подоцна возел на [[Џиро д’Италија]] како поддршка на [[Микеле Скарпони]], каде имал солиден резултат, завршувајќи на шестото место во генералниот пласман.
 
Откако завршил трет на Џиро дел Трентино 2013, Њемјец бил избран да ја предводи екипата Тим Лампре на Џиро д’Италија. Иако неговото водство преминало на неговиот помлад колега, [[Диего Улиси]], откако загубил седум минути на осмата етапа. Ја остварил својата најголема победа во кариерата на [[Вуелта а Еспања 2014]]. Бил дел од рано бегство и победил сам на последното искачување до Лагос де Коведонга.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/vuelta-a-espana-2014/stage-15/results|title=Вуелта а Еспања: Њемјец победи на нагорнина во Лагос де Коведонга|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=7 септември 2014|accessdate=7 септември 2014}}</ref>
;2015
: 9. Страде Бјанке
;2016
: 1. Етапа 1 [[Трка околу Турција]]
: 2. Краен пласман [[Трка околу Хајнан]]
{{palmares end}}
 
=== Распоред на резултатите на Грандголемите Туртрки ===
 
{| cellpadding="3" cellspacing="0" border="1" style="font-size: 95%; border: #aaa solid 1px; border-collapse: collapse;"
|- style="background:#eee;"
!Голема трка
!Гранд Тур
!2011
!2012
!2014
!2015
!2016
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија|Џиро]]'''
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2014|49]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2015|40]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2016|СО]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс|Тур]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2013|57]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2014|26]]
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2015|СО]]
| style="text-align:center;"|—
|}
 
* {{Cycling archives}}
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во Лампре-МеридаОАЕ Абу Даби}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Њемјец, Пшемислав}}