Разлика помеѓу преработките на „Алберто Контадор“

с
нема опис на уредувањето
с
Првата поголема професионална победа на Контадор дошла на [[Париз-Ница 2007]], каде ја освоил последната етапа на трката. Дискавери успешно го развлекол лидерот на трката [[Давиде Ребелин]] од екипата {{ct|GST|2007}}, овозможувајќи му на Контадор да го отпочне својот напад на последното искачување. Со Ребелин во групата зад него, Контадор се одржал пред неговите ривали во последните километри, победувајќи на трката.<ref>{{цитирана веб страница
|url=http://autobus.cyclingnews.com/road/2007/mar07/parisnice07/?id=results/parisnice077
|title=Алберто Контадор по стапките на МигуелМигел Индураин
|author=Кене, Жан-Франсоа
|work=Cyclingnews
[[Податотека:Contador2.jpg|thumb|upright|Контадор ја носи златната маичка во текот на 20. етапа на [[Вуелта а Еспања 2008]].]]
 
И покрај недостигот на подготовка, тој завршил втор на првиот индивидуален хронометар и ја зел розовата маичка по 15 етапа на Пасо Федаја. По освојување на последната розова маичка во Милано станал првиот неиталијанец, кој го освоил Џиро по [[Павел Тонков]] во [[Џиро д’Италија 1996|1996]] и исто така втор шпански возач, кој го освоил Џиро по победата на [[МигуелМигел Индураин]] на [[Џиро д’Италија 1992|1992]] и [[Џиро д’Италија 1993|1993]]. Подоцна ја истакнал важноста на оваа победа, велејќи дека „учеството на Џиро и неговото освојување беше големо достигнување, поголемо отколку втората победа на Тур де Франс“.<ref name=GiroYahoo>{{цитирана веб страница| title=Vuelta a Espana&nbsp;– Contador plays down favourite tag |publisher=uk.eurosport.yahoo.com |url= http://uk.eurosport.yahoo.com/29082008/58/vuelta-espana-contador-plays-favourite-tag.html |date=29 август 2008 |accessdate=21 септември 2008}}</ref>
 
На [[Велосипедизам на Летните олимписки игри 2008|Летните олимписки игри 2008]], Контадор се натпреварувал на друмската трка и индивидуалниот хронометар. Не успеал да заврши на друмската трка, на која 53 од 143 возачи не ја завршиле патеката во топли и влажни услови.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/INF/CR/C73R/CRM012101.shtml#CRM012101|title=Велосипедизам - Друмска трка за мажи Последни резултати |publisher=Официјална страница на ЛОИ Пекинг 2008 |date=9 август 2008|accessdate=18 мај 2009}}</ref> Завршил четврти на индивидуалниот хронометар, осум секунди зад неговиот колега Лајпхајмер.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/INF/CR/C73T/CRM011101.shtml#CRM011101|title=Велосипедизам - Индивидуален хронометар за мажи Конечни резултати |publisher=Официјална страница на ЛОИ Пекинг 2008 |date=9 август 2008|accessdate=18 мај 2009}}</ref>