Разлика помеѓу преработките на „Томас Семјуел Кун“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
{{внимание}}
{{викификација}}
'''Томас СамјуелСемјуел Кун''' (англ. Тhomas Samuel Kuhn; е роден 18 јули 1922 во Сантисантија држава Охајо- преминал во Кембриџ 17 јуни 1996), бил еден од најдобрите интелектуалци, историчари и филозофи на науката во XX век. својата книга "Структура на научната револуција" од 1962 година, влијаел на академнските кругови, но и на усовршувањето на науката. Четири децении после објавувањето, темето ан Куновите дела и понатаму не се исцрпени. Починал од рак во 73 година од животот.
 
== Биографија ==
313

уредувања