Разлика помеѓу преработките на „Јосиф Даскалов“

Одземени 34 бајти ,  пред 4 години
с (Bot: Migrating interwiki links, now provided by Wikidata on d:q12282238)
 
== Биографија ==
Јосиф Даскалов е роден во 1868 година во [[Кратово]], тогаш во [[Отоманската империја]]. Завршил IV класа во педагошкопедагошкото училиште во Ќустендил и станал учител, како и неговиот татко даскалотучителот Димитри. Предавал во Скопје, Кратово и на други места. Во 1894 година станал член на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], бил заколнат од [[Гоце Делчев]], били главенбил главен организатор на комитетите во Кратовско.
 
Во 1897 година започнала т.н [[Виничка афера]] во текот на која Јосиф билабил уапсен и тешко мачен, за да ги открие своите соучесници. На 26 декември, Јосиф успеал да издејствува излегување на занданата под придружба, под изговор дека ќе им ја предаде архивата на локалниот комитет, и се фрлил од Радиниот мост, но преживеал <ref>[http://www.promacedonia.org/ps/ps_3.html Шатев, Павел, „В Македония под робство“, Изд. на Отеч. фронт, София, 1983 г., стр. 58-59.]</ref>. [[Христо Силјанов]] истакнува:
 
{{Цитатник|''Од интелигентните луѓе најтрагично заврши учителот Јосиф Даскалов, кратовски раководител. Најбезочно измачуван, горен со вжештено железо во устата и анусот, Даскалов се решава на еден безумни дрзок потфат: го одведува мачителот на една скалеста стрмнина, божем да му покаже каде е складирано оружјето и се фрла оттаму в бездна. Даскалов се обидел да го повлече со себе и Турчинот што го придружувал, ама не успеал: сам се струполил во бездната, но за чудо, останал жив...'' <ref>Силянов, Христо. Освободителните борби на Македония, София, 1933, стр. 77.</ref>}}
 
Бил осуден на 6 години затвор и бил заточензатворен на островот Родос. Во август 1902 година бил ослободен. Подоцна бил испратен во [[Бодрум Кале|Подрум Кале]], а таму во 1909 година бил отруен <ref>Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893 – 1934). Биографично-библиографски справочник. София, 2001, стр. 43.</ref>.
 
== Извори ==