Илјада деветстотини осумдесет и четврта: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
| isbn = ISBN 0-452-28423-6
}}
'''Илјада деветстотини осумдесет и четврта''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Nineteen Eighty-Four''), насловен и како '''1984''' — [[роман]] напишан од [[Англија|англискиот]] писател [[Џорџ Орвел]], објавен во [[1949]]. Романот дава слика на замислената иднина и го опишува животот на [[Винстон Смит]], во хипотетичката иднина, во [[1984]] година. Станува збор за [[дистопија|дистописки]] роман, во кој се опишува светското уредување во иднината. Имено, дејството се одвива во денешна [[Англија]] (во книгата дел од [[Океанија]]) за време на диктатурата на „паријата“„партијата“ на „Големиот брат“.<ref> [http://www.bbc.co.uk/arts/bigread/top100.shtml "BBC - Осврт кон делото"]. BBC. април 2003, Проверено на 19 октомври, 2012</ref>
 
Романот станал многу познат и некој изрази се користат во говорот дури и денес. На пример, познатиот израз „Големиот брат те гледа“ влече корени токму од овој роман.<ref> [http://www.modernlibrary.com/top-100/100-best-novels/ „100 Најдобри романи“]. Modern Library. Проверено на 19 октомври, 2012</ref>
10

уредувања