Разлика помеѓу преработките на „Милан Недиќ“

Додадени 398 бајти ,  пред 3 години
транскрипција, правопис
с (P.Nedelkovski ја премести страницата Милан Недич на Милан Недиќ: транс)
(транскрипција, правопис)
'''Милан НедичНедиќ''' бил југословенски [[генерал]], српски [[политичар]] и прецедателпретседател на квислиншкаквислиншката марионетска влада во [[Србија]] за време на окупацијаокупацијата од страна на нацистичка [[Германија]] во [[Втора светска војна|Втората светска војна]] позната по името „Владата„Влада на национален спас”.
 
НедичНедиќ се борел во [[Балкански војни|Балканските воинивојни]] и во [[Прва светска војна|Првата светска војна]]. Во меѓу времемеѓувреме бил началник на ѓенерал генерал-штаб и министер на војската[[војска]]та и морнариците[[морнарица]]та. Сменет е и пензиониран поради своите пронемачкипрогермански ставови и блискоста со хоротдвижењето на Димитрија ЉотичЉотиќ. Вратен е во службата пред [[Априлска војна|Априлската војна]], во која ја командувал третата група на армијата која имала задача да го брани најважниот дел од фронтот на границата со [[Бугарија]], ама не пружила никаков отпор. Германската окупација го поставила за претседател на марионетската Владавлада на народниот спас со цел полесно да го задуши востанието во Србија. НедичНедиќ бил загрижен за опстанокот на српскиот народ во Хитлеровиот[[Хитлер]]овиот нов пласман. Сакал да обезбеди рај за Србите кои биле прогонувани во други делови на окупирана Југославија, како и да ја спречи победата на комунистите во војната.
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Недиќ, Милан}}
[[Категорија:Политичари на Кралството Југославија]]