Разлика помеѓу преработките на „Бран“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
Supersede jpg by svg
с (поправки)
(Supersede jpg by svg)
Да се замисли дека [[трансверзален бран]] (кој може да биде [[пулс (физика)|пулс]]) на жица (средина). Да се претпостави дека жицата има една просторна димензија. да се претпостави дека истиот бран се движи
 
[[Податотека:Nonsinusoidal wavelength.JPGsvg|мини|десно|200п|Брановата должина ''λ'', може да се измери помеѓу кои и да се две точки на брановата форма]]
 
*во просторната насока <math>x</math>. Пример, нека позитивната насока <math>x</math> биде од десната страна, а негативната насока на <math>x</math> нека биде на лево.
1

уредување