Разлика помеѓу преработките на „Хамлет“

Додадени 847 бајти ,  пред 3 години
→‎Извори: дополнување
с (Отстрането уредувањето на 95.180.183.101 (разговор), вратено на последната верзија на 188.44.24.66)
(→‎Извори: дополнување)
 
==Извори==
Многу легенди, слични на Хамлет, се најдени на толку многу места (на пример во [[Италија]], [[Шпанија]], [[Скандинавија]], [[Византија]] и [[Арабија]]), што основната тема се смета дека има индо-европско потекло. Препознаени се повеќе древни пишани претходници на Хамлет. Првиот е анонимното, скандинавско дело Сагата на Хролф Краки. Во ова дело убиениот крал има два сина, Хродгар и Халга, кои најголем дел од времето го поминуваат под маски и со лажни имиња, наместо да глумат лудило, во низа настани кои се разликуваат од оние кај Шекспир. Вториот претходник е римската легенда за Брут, зачувана во две посебни латински дела. Херојот во неа, Лусиј („блескав, светол“), го менува името и ликот во Брут („тап, глупав“), и глуми будала со цел да ја избегне судбината на својот татко и браќа, и на крајот го убива убиецот на неговото семејство, кралот Таркиниј. НордискиЕден нордиски научник воод [[17 век]] ги споредил исландскиот херој Амлоди и шпанскиот херој, принцот Амбалес (од Сагата Амбалес), со шекспировиот Хамлет. Дел од сличностите се глумењето лудило на принцот, неговото случајно убивање на советникот на кралот во спалната на неговата мајка, и на крајот, убивањето на неговиот вујко.
 
==Влијание==
„Хамлет“ е предмет на голем број расправи, толкувања, истражувања и интерпретации. Во 1920 година, [[Т.С. Елиот]] го објавил есејот „[[Хамлет и неговите проблеми]]“ (''Hamlet and His Problems'') во кој ја образложил идејата на „[[објективен корелатив]]“, која ја постулира врската помеѓу зборовите на текстот и настаните, состојбите на умот и искуствата.<ref>{{cite web|url=http://www.bartleby.com/200/sw9.html |title=Hamlet and His Problems. Eliot, T. S. 1920. '&#39;The Sacred Wood'&#39; |publisher=Bartleby.com |date= |accessdate=2009-08-03}}</ref>
 
==Изведби на „Хамлет“ во Македонија==