Едмон де Гонкур: Разлика помеѓу преработките

Додадени 285 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(нс)
 
Нема опис на уредувањето
'''Едмон де Гонкур''' ({{роден на|26|мај|1822}} – {{починал на|16|јули|1896}}) — француски писател, издавач, книжевен и ликовен критичар, воедно и основач на Гонкуровата академија. Роден во [[Нанси]], тој поголемиот дел од својот живот го посветил на пишување книжевни и ликовни рецензии, а оформил и писателски пар заедно со братот [[Жил де Гонкур]]. По смртта на Жил во 1870, Едмон продолжил да твори сам.
 
Едмон го заложил сиот свој имот за да ја основа и одржува академијата Гонкур. Во чест на починатиот брат Жил де Гонкур (17 декември 1830 – 20 јуни 1870), секој декември од 1903 година академијата ја доделува наградата„наградата ГонкурГонкур“. Тоа се смета за најпрестижна награда во француската литература, а се доделува за „најдоброто фиктивно прозно дело на годината“. [[Марсел Пруст]], [[Симон де Бовоар]], [[Мишел Турние]], [[Маргерит Дирас]], [[Ромен Гари]] и [[Патрик Модијано]], се меѓу попознатитенајпознатите добитници на наградата. Едмон починал во [[Шампросе]] во 1896, а бил закопан на гробиштата [[Монмартр]] во Париз.<ref>[https://www.britannica.com/biography/Edmond-and-Jules-Goncourt Edmond and Jules Goncourt] Encyclopædia Britannica</ref>
 
==Дела==
{{col-begin}}{{col-2}}
;Романи
*''Sœur Philomène'' (1861)
*''Renée Mauperin'' (1864)
*''La Faustin'' (1882)
*''Chérie'' (1884)
{{col-2}}
;Друго
*''Journal des Goncourt, 1851-1896''
*''Portraits intimes du XVIIIe siècle'' (1857)
*''La Femme au XVIIIe siècle'' (1862)
*''La du Barry'' (1878)
*''L’Art du XVIIIe siècle'' (1859–1875)
{{col-end}}
 
==Наводи==