Разлика помеѓу преработките на „Дорломбос“

Додадени 864 бајти ,  пред 4 години
 
== Историja ==
Според податоците на бугарските етнографи од 19 век, селото било чисто турско. Селото било дел од Дојранската каза на Отоманската империја и имало 120 домаќинства со 250 Турци.<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.194-195.</ref> Според статистиката на [[Васил К'нчов]] од [[1900]] година селото имало 550 жители, сите Турци.<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_09.htm Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.163.]</ref>
 
На 13 август 1951 година на планината Беласица, близу селото Дорломбос биле убиени петте струмички студенти: Ѓорѓи Јармов, Мирко Пецев, Борис Белев, Стево Топчев и Ѓорги Костуранов, од страна на [[УДБА]] поради прогресивните идеи за независна Македонија, а под образложение дека сакале илегално да пребегаат во Грција.