Школки: Разлика помеѓу преработките

Додадени 257 бајти ,  пред 6 години
[проверена преработка][проверена преработка]
Школките се јавуваат како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Школки“ - песна на францускиот поет [[Пол Верлен]].<ref>Пол Верлен, ''Есенска песна''. Скопје: Македонска книга, 1987, стр. 26.</ref>
* „Школка“ - кус расказ на македонскиот писател [[Иван Шопов]] од [[2010]] година.<ref>Иван Шопов, ''Азбука и залутани записи'', Темплум, Скопје, 2010.</ref>
 
 
== Наводи ==