Разлика помеѓу преработките на „Паралово“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
| веб=
}}
[[Податотека:Paralovski manastir.jpg|right|250p300p|thumb|Поглед кон [[Црква „ Св. Ѓорѓи“ - Паралово|манастирската црква„Св. Ѓорѓи“]] сликано а време на Првата светска војна]]
== Географиja и местоположба ==
Селото е сместено на западните падини на [[Селечка Планина]], 20 км источно од [[Битола]].