Разлика помеѓу преработките на „Хуан Хосе Лобато“

нема опис на уредувањето
| nickname = Хуанхо
| birth_date = {{birth date and age|1988|12|30|df=yes}}
| birth_place = [[Требухена]], [[Кадиз]], [[Шпанија]]{{ШПА}}
| height = 1,73 м
| weight = 63 кг
| currentteam = {{ct|MOVTLJ}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| role = Возач
| amateuryears = 2009<br>2010-
| amateurteams = Куева Ел Соплао<br>{{ct|ACG|2010}} ''(стажант)''
| proyears = 2011–2012<br>2013<br>2014–2014–2016<br>2017-
| proteams = {{ct|ACG|2011}}<br>{{ct|EUS|2013}}<br>{{ct|MOV|2014}}<br>{{ct|TLJ|2017}}
| majorwins =
| updated = 2019 јануари 20162017
}}
 
'''Хуан Хосе Лобато дел Вале''' ({{lang-es|Juan José Lobato del Valle}}; р. {{роден|30|декември|1988}}) — [[Шпанија|шпански]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|MOVTLJ}}.<ref name="Movistar">{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/movistar-sign-sprinter-juanjo-lobato-for-2014|title=Мувистар потпиша со спринтерот Хуанхо Лобато за 2014|first=Стивен|last=Фаранд|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=28 октомври 2013|accessdate=21 декември 2013}}</ref>
 
Лобато му се приклучил на {{ct|MOV|2014|nolink=yes}} за сезоната 2014 откако неговата мината екипа, {{ct|EUS|2013}}<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/535965/euskaltel-to-sell-team-vehicles-to-balance-books.html|title=Euskaltel to sell team vehicles to balance books|date=10 декември 2012|first=Грегор|last= Браун|accessdate=5 јануари 2013|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Ltd.|quote=Потпишале 11 нови велосипедист: Јон Аберастури Изага (Шпанија), Гарикоиц Браво Оијарбиде (Шпанија), Хуан Хосе Лобато дел Вале (Шпанија), Тарик Шауфи (Мароко), Јуре Коцјан (Словенија), Роберт Вречер (Словенија), Рикардо Хорхе Кореја Местре (Португалија), Штефен Радохла (Германија), Андре Шулце (Германија), Александар Серебрјаков (Русија) и Јоанис Тамуридис (Грција).}}</ref>, се распаднала на крајот на сезоната 2013.<ref name="Movistar">{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/movistar-sign-sprinter-juanjo-lobato-for-2014|title=Мувистар потпиша со спринтерот Хуанхо Лобато за 2014|first=Стивен|last=Фаранд|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=28 октомври 2013|accessdate=21 декември 2013}}</ref>
 
== Достигнувања ==
: 2. Класика де Алмерија
: 4. Гран Премио Нобили Рубинетери
;2016
: 1. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
::1. Бодовен пласман
::1. Етапа 1
: 3. Краен пласман [[Трка Дубаи]]
::1. Етапа 3
: 3. Сиркут де ла Сарт
: 4. [[Џиро дел Пиемонте]]
{{Palmares end}}
 
* {{cycling archives}}
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во МувистарЛотоНЛ-Џамбо}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Лобато, Хуан Хосе}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Шпански велосипедисти]]
[[Категорија:Луѓе од Кадиз]]
 
{{Шпанија-велосипедист-никулец}}