Разлика помеѓу преработките на „Муртино“

Додаден 1 бајт ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
| име=Муртино
| општина=[[Општина Струмица]]
| популација=22092670
| поштенски број=2432
| надморска височина=196
== Демографија ==
 
Според последниот попис на населението на Македонија од 20022016 година, селото има 2.209670.Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
|-
| [[Македонци]]
| 2 203656
|-
| [[Турци]]
|-
| [[Власи]]
| 012
|-
| [[Срби]]
|-
| Други
| 40
|-
|}
159

уредувања