Воздух: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1.211 бајт ,  пред 6 години
дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
дополнување
Ред 1:
'''Воздухот''' е гасовита материја составена претежно од [[азот]] (78%), [[кислород]] (21%); останатиот 1% го сочинуваат материи како [[јаглероден диоксид]], [[водород]], [[хелиум]], [[водна пареа]] и други. Воздухот е неопходен за опстанок на животот на [[Земја (планета)|Земјата]]. Најважен елемент на воздухот за одржување на животот на Земјата е кислородот. Него го користат и растенијата[[растенија]]та и животните[[животни]]те. Животните и човекот не можат да издржат без воздух повеќе од неколку [[Минута|минути]]. [[Растенија]]та, низ процесот [[фотосинтеза]], се најголеми производители на кислород. Водните [[алги]] и [[фитопланктон]]ите се исто така производители на кислород, но со помал интензитет. Уништувањето на [[Шума|шумите]] и [[загадување]]то на воздухот и водите се фактори кои ја зголемуваат опасноста од намалување на кислородот.
 
==Воздухот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Вечерва во воздухот“ (''In the air tonight'') - песна на британскиот пејач „[[Фил Колинс]]“ (''Phil Collins'') од [[1981]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=YkADj0TPrJA YouTube, Phil Collins - In The Air Tonight (Official Music Video) (пристапено на 15.1.2017)]</ref>
* „Воздухот што го дишам“ (''The air that I breathe'') - песна на американската група „[[Холис]]“ (''The Hollies'') од [[1974]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=HydvceA1PAI YouTube, The Hollies "The Air That I Breathe" (пристапено на 15.1.2017)]</ref>
* „Воздух“ (''Air'') - песна на американската група „[[Токинг хедс]]“ (''Talking Heads'') од [[1979]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=Q9kqoD1t4lw YouTube, Talking Heads - Air (HQ) (пристапено на 15.1.2017)]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}