Разлика помеѓу преработките на „Леон Ледерман“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Леон Ледерман''' ({{lang-en|Leon M. Lederman}} {{роден на|15|јули|1922}}) — американски експериментален физичар кој ја добил [[Волфова награда за физика|Волфовата награда за физика]], заедно со [[Мартин Луис Перл]], во 1982 година, за нивното истражување на [[кварк]]овите и [[лептон]]ите, како и [[Нобелова награда за физика|Нобеловата награда за физика]] во 1988 година, заедно со [[Мелвин Шварц]] и [[Џек ШтајнбергерСтајнбергер]], за нивното истражување на [[неутрино|неутрината]]. Тој е директор во пензија на [[Фермилаб]] во [[Батавија]], [[Илиноис]], САД. Тој ја основал [[Илиноишката академија за математика и наука]], во [[Аурора]], [[Илиноис]] во 1986 година, и во истата бил предавач се до 1998 година.<ref name=Nobel_biography>{{cite journal|last=Lederman|first=Leon M.|title=The Nobel Prize in Physics 1988: Leon M. Lederman, Melvin Schwartz, Jack Steinberger|url=http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/1988/lederman.html|journal=[http://www.nobelprize.org/nobel_organizations/nobelfoundation/publications/lectures/index.html Nobel Lectures, Physics 1981–1990]|year=1988|accessdate=22 May 2012|editor1-first=Tore|editor1-last=Frängsmyr|editor2-first=Gösta |editor2-last=Ekspång|publisher=World Scientific|location=Singapore}}</ref> Во 2012, тој бил награден со [[Бушова награда]] за неговите придонеси во разбирањето на основните сили и честичките на природата.<ref>[http://www.nsf.gov/nsb/awards/bush_recipients.jsp#a2012 National Science Board - Honorary Awards - Vannevar Bush Award Recipients<!-- Bot generated title -->]</ref>
 
==Младост и кариера==