Скудето: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: File:Scudetto.svg|150px|thumb|right|Логото на Скудетото, со трите бои на италијанското знаме: [[зеле...)
 
сНема опис на уредувањето
[[File:Scudetto.svg|150px|thumb|right|Логото на Скудетото, со трите бои на италијанското знаме: [[зелена]], [[бела]] и [[црвена]].]]
 
'''Скудето''' е карактеристична значка во облик на штит со боите на [[Знаме на Италија|италијанското знаме]], која се става на дресот на екипата која во претходната сезона го освоиосвоила [[Серија А|италијанското првенство]]. Во проширена смисла на зборот "Скудетото" може да значи победа во најсилната италијанска лига или шампионска титула.
 
Скудетото било воведено во сезоната 1924-1925, кога за прв пат оваа значка носена на дресот од страна на играчите на тогашниот првак на Италија [[ФК Џенова|Џенова]].