Никос Захаријадис: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ред 9:
|resting_place=[[Атина]]
}}
[[Податотека:Nikos Zachariadis.jpg|мини|Никос Захариадис, претседател на Врховниот воен совет на ДАГ]]
 
'''Никос Захаријадис''' ({{роден во|Одрин}}, {{роден на|27|април|1903}} - {{починал во|Сургут}}, {{починал на|8|август|1973}}) бил генерален секретар на [[Комунистичка партија на Грција|Комунистичката партија на Грција]] од периодот од [[1931]] година до [[1957]] година.