Разлика помеѓу преработките на „Разговор со корисник:Ca7apult/Архива 3“

нема опис на уредувањето
с (RadiX ја премести страницата Разговор со корисник:Koyaanisqatsi9/Архива 3 на Разговор со корисник:Ca7apult/Архива 3: Автоматски преместена страниц...)
{{архиви|[[/Архива 1|1]]. [[/Архива 2|2]]. [[/Архива 3|3]]. [[/Архива 4|4]]}}
 
== НаводиДомени ==
Здраво. Доколку сакаш да додадеш наводи, потребно е да ги користиш записите <code><nowiki><ref></ref></nowiki></code>, додавајќи ги веднаш по реченицата или текстот за кој се наведуваат. Но, за да може целосно да се прикаже содржината на наводите, потребно е да се додаде нов дел, насловен „Наводи“, под кој ќе го наведеш истоимениот шаблон. Овој дел, задолжително се додава по содржината во статијата. Полесно е да ја употребуваш соодветната алатка, наведена во алатникот за викифицикација подолу. Поздрав.--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 19:30, 7 март 2011 (CET)
 
Здраво, не знам колку си запознаен, но сега имаме нов начин на поврзување на меѓујазичните изданија, па така веќе не се додаваат врските до другите изданија во самата статија, туку тоа оди преку друг проект, односно откако ќе ја создадеш статијата, од левата страна имаш „додај врски“ на која кликаш и одбираш јазик и името на статијата и потоа автоматски таа се поврзува со сите изданија. Исто така при твоите статии за домените, ти ставаш врска со шведска статија за топдомен, што е сосема погрешна. Би било добро, ова да го поправиш. --[[User:Ehrlich91|Ehrlich91]] <small>([[User talk:Ehrlich91|разговор]])</small> 15:12, 23 јануари 2014 (CET)
== Наслов ==
2z, здраво. Сакам да те известам дека вашите последни промени не се според принципите на Википедија, и истите ќе треба односно ќе мора да бидат избришени. Убаво би било Вие тоа да го направите. Поздрав и се надевам на разбирање--[[User:Тиверополник|Тиверополник]] <small>([[User talk:Тиверополник|разговор]])</small> 19:41, 14 март 2011 (CET)
:Да се надоврзам на Тиверополник: не смееш да вршиш пренасочувања од главниот [[ВП:ИП|именски простор]] (каде што стојат статиите) до корисничкиот именски простор, како на пример Наслов -> Корисник:Тој-и-тој/потстраница. Имавме одлучено дека за било какви заебанции, кориснички кутии, шаблони и лични страници (т.е. сè што не е енциклопедиско) најубаво е да се користат потстраници од корисничкиот именски простор. Поздрав :) --[[Корисник:Brainmachine|Brainmachine]] ([[Разговор со корисник:Brainmachine|разговор]]) 20:38, 14 март 2011 (CET)
 
== Географска категоризација ==
== Предлог, ре==
Па веќе си почнал да ги правиш, ако сакаш допиши ги. Јас ги средив називите во шаблонот, и ги средив називите низ трите статии што си ги направил. Бидејќи правам статии за знамиња не знам дали ќе имам време за овие области, но ќе помогнам колку можам. Поззз<big><font face="Monotype Corsiva">[[Корисник:MacedonianBoy|Никола]] <sup>[[Разговор со корисник:MacedonianBoy|Стоіаноски]]</sup></font></big> 19:49, 16 март 2011 (CET)
::Сакам да те информирам дека областите кои ги правеше ги преименував во окрузи, бидејќи тие се дел од поголема административна единица наречена област. Значи има во Албанија, област, па округ и на крај општини. позз--<big><font face="Monotype Corsiva">[[Корисник:MacedonianBoy|Никола]] <sup>[[Разговор со корисник:MacedonianBoy|Стоіаноски]]</sup></font></big> 00:03, 17 март 2011 (CET)
 
Драго ми е што ме праша за ова. Мој совет е да се ставаат само во „Географија на Х“. Според мене, категориите со релјефни форми се непотребни и треба да е отстранат, бидејќи самата категорија за географија во себе содржи поткатегории претежно за разни релјефни форми („Планини во“, „Реки во“) и исклучок би биле практично само населените места („Градови во“, „Села во“). Да ги двоиме во посебни категории нема никаква смисла. Позрав --[[Корисник:Bjankuloski06|Б. Јанкулоски]] <small>([[Разговор со корисник:Bjankuloski06|разговор]])</small> 19:57, 27 јануари 2014 (CET)
== VasilC ==
:Слободно среди ги. Релјефни форми само нека биде општо. Сите останати во географските категории. А категориите „Релјефни форми во/на“ треба да не постојат. --[[Корисник:Bjankuloski06|Б. Јанкулоски]] <small>([[Разговор со корисник:Bjankuloski06|разговор]])</small> 20:31, 27 јануари 2014 (CET)
{{коментар}} Одлично. Тоа беше идејата. Фала многу. --[[Корисник:Bjankuloski06|Б. Јанкулоски]] <small>([[Разговор со корисник:Bjankuloski06|разговор]])</small> 01:00, 30 јануари 2014 (CET)
 
== Имиња на прод. куќи и фирми ==
Здраво, Васил, бидејќи си го направил корисникот VasilC, не можам да те преместам баш на тоа име. Сакаш некое слично? --[[User:FlavrSavr|FlavrSavr]] <small>([[User talk:FlavrSavr|разговор]])</small> 11:11, 19 март 2011 (CET)
:Те преместив на Vasil1234 зошто и Vasil123 беше земено. Задоволен? :) --[[User:FlavrSavr|FlavrSavr]] <small>([[User talk:FlavrSavr|разговор]])</small> 15:06, 19 март 2011 (CET)
::Нема проблем... инаку, може да ги потпишуваш твоите коментари со тоа што ќе кликнеш на четвртото копче по ред во менито за уредување горе. Поздрав. --[[User:FlavrSavr|FlavrSavr]] <small>([[User talk:FlavrSavr|разговор]])</small> 15:41, 19 март 2011 (CET)
:::Не... --[[User:FlavrSavr|FlavrSavr]] <small>([[User talk:FlavrSavr|разговор]])</small> 16:50, 19 март 2011 (CET)
 
Засега ќе ги оставаме во оригинал додека не решиме. Посложена е работата и наскоро ќе и дојде редот. Дотогаш нека биде вака. --[[Корисник:Bjankuloski06|Б. Јанкулоски]] <small>([[Разговор со корисник:Bjankuloski06|разговор]])</small> 19:00, 24 февруари 2014 (CET)
== Слики ==
 
== Шаблон ==
Здраво Васил. Дали да ги избришам [http://mk.wikipedia.org/w/index.php?limit=50&tagFilter=&title=%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0%3A%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%B8&contribs=user&target=Vasil1234&namespace=6&year=&month=-1 сликите кои си ги подигнал] од типот како [[:Податотека:2z wide.png|оваа]]. --[[Корисник:Raso mk|'''<font face="Segoe Script" color="#00008B" size="3px">Р</font>''']] [[Разговор со корисник:Raso mk|'''<font face="Segoe Script" color="blue" size="3px">ашо</font>''']][[Image:Aero-stub img.svg]] 14:07, 20 март 2011 (CET)
:{{done}} --[[Корисник:Raso mk|'''<font face="Segoe Script" color="#00008B" size="3px">Р</font>''']] [[Разговор со корисник:Raso mk|'''<font face="Segoe Script" color="blue" size="3px">ашо</font>''']][[Image:Aero-stub img.svg]] 17:30, 20 март 2011 (CET) {{коментар}} Сега во поглед со подигнати слики си еден од посовесните. Позз и ерлија ново корисничко име
 
Здраво, не ти ја гледам потребата шаблонот за македонската ракометна репрезентација да биде избришан и да биде заменет со шаблон наменет за Европското првенство. Имено, не ја гледам потребата да постои само еден, а тоа дека дел од играчите повеќе не играат, лесно се решава, со бришење и додавање на играчите кои моментално се дел од репрезентацијата. Поздрав
== Известување ==
:Чим велиш дека е така подобро и чим си решен да ги правиш сите тие шаблони, слободно :) --[[User:Ehrlich91|Ehrlich91]] <small>([[User talk:Ehrlich91|разговор]])</small> 15:42, 5 март 2014 (CET)
Здраво Васил. Еве ок е. Како е кај тебе? Одлична работа со статиите за Албанија, секоја чест. Деновиве ќе ги разгледам за правопис. Продолжи и понатака со одличната работа. Позз--<big><font face="Monotype Corsiva">[[Корисник:MacedonianBoy|Никола]] <sup>[[Разговор со корисник:MacedonianBoy|Стоіаноски]]</sup></font></big> 00:59, 27 март 2011 (CET)
 
== Вардар Неготино ==
== Слика како врска ==
Здраво. Кажи ми конкретно за што ти треба, бидејќи постојат различни начини на уредување, кои се применети на различен начин. Поздрав.--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 19:37, 17 април 2011 (CEST)
 
Вардар (Винари Неготино), така се вика клубот сезонава или...? [[User:Dandarmkd|Dandarmkd]] <small>([[User talk:Dandarmkd|разговор]])</small> 17:10, 6 март 2014 (CET)
== Блескава награда за неуморното уредување ==
{| width="20%" align="center" border="0" cellpadding="2" cellspacing="2" style="border: 3px solid black; background-color:white; -moz-border-radius: 0em;" valign="middle"padding:5px;"
|[[Податотека:Working Man's Barnstar.png|center|150px]]<center>За неумрното уредување на Википедија на македонски јазик.
|-
|<center>од [[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small></center>
|}
 
== Фудбалско првенство ==
Одлична работа Васил во сите сегменти на уредувањето, а особено околу уредувањето на статии за познати кајакари. Продолжи така и понатаму. Има уште многу работи кои треба да ги има на Википедија на македонски јазик и се очекува да бидат уредени од луѓето како тебе.:) Поздрав.--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 15:25, 23 април 2011 (CEST)
 
Ќе биде „Лига на шампиони“. Такви се сите случаи, бидејќи немаш лична именка во името. Исклучок се географските поими, бидејќи таму сите делови од називот се сметаат за лична именка (на пр. Осоговски Планини). Ова е чисто описна именка (како што се имиња на установи, на пр. Оксфордски универзитет и тн.) и како таква има само почетна голема буква.
== Интервики ==
 
ЗдравоСакав Васил,да самонадополнам малодека потсетувањегодините дана неодржување испушташна даконкретниот ставишкуп интервикиодат врскина докрај другите(Лига википедиина зашампиони истата2014) и статијатн. ЗначиВеројатно [[Василијова Маилов]]добро најдолуго вознаеш, статијатано морасакам да содржисе <code><nowiki>[[en:Vasiliyосигурам Mailov]]</nowiki></code>да (воспоменам случајовкај самосекој уштешто англискатаобработува имавакви статијастатии забидејќи него).досега Поздравимам изабележувано самодоста напредтакви промашувања. Поздрав. --[[Корисник:Bjankuloski06|Б. Јанкулоски]] <small>([[Разговор со корисник:Bjankuloski06|разговор]])</small> 1420:1117, 824 мајмарт 20112014 (CESTCET)
::Те замолувам, кога даваш оценка, претходно да ги категоризираш или да им ставиш интервики на статиите. Поздрав--[[User:Тиверополник|Тиверополник]] <small>([[User talk:Тиверополник|разговор]])</small> 12:56, 9 мај 2011 (CEST)
:::Бидејќи си веќе оценувач на статите, ова означува дека кога една статија би била делумно готова, таа би требало да содржи: категоризација, интервики и можеби некој шаблон. Категоризација би требало да знаеш што е нели? Интервики е она што погоре ти го објаснува Bjankuloski, односно поврзување на нашата вики со останатите. Ова би ја растеретило мојата работа при оценувањето. Фала и поздрав. Доколку имаш нешто нејасно слободно прашај--[[User:Тиверополник|Тиверополник]] <small>([[User talk:Тиверополник|разговор]])</small> 17:01, 9 мај 2011 (CEST)
 
== Уредувачки маратон ==
== Покана за Вики средба ==
{| align="center" style="font-style:italic; padding:5pt; width:80%; border:3px dotted darkblue; text-align:left"
|+
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Здраво, {{PAGENAME}}!<br /><div align="justify">Сакам да Ве известам дека на 7 јуни 2011, во Скопје ќе се одржи Вики средба, па по тој повод Ве поканувам доколку сте во можност да присуствувате. Целта како и на секоја Вики средба е дружење и запознавање на корисниците кои постојано соработуваат уредувајќи на Википедија, како и дискутирање на теми поврзани и неповрзани со Википедија. Повеќе информации за средбата може да добиете на соодветната [[Википедија:Вики средба|страница]]. </div><br />
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Поздрав и успешна работа!
 
Здраво, со задоволство Ве повикуваме на првиот уредувачки маратон организиран на тема „Земјите на Олимписките игри“ од страна на здружението „Споделено знаење“ составено од Википедијанци и насочено кон развивање на Википедија на македонски јазик. Маратонот ќе се одржи на 6 декември 2014 година (сабота) во интернет-кафулето „Хазард“ (види [https://goo.gl/maps/Xnb7x карта]) со почеток од 13:00 часот, кој е предвидено да трае околу три часа. Повелете на дружба со останатите Википедијанци и заедничко уредување статии и збогатување на нашата Википедија. Поздрав--[[User:Ehrlich91|Ehrlich91]] <small>([[User talk:Ehrlich91|разговор]])</small> 17:47, 30 ноември 2014 (CET)
|}--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 03:06, 4 јуни 2011 (CEST)