Рихард Вагнер: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 6 години
с
[проверена преработка][проверена преработка]
 
== Оркестарска музика ==
Најпознатите Вагнeрови [[оркестар]]ски композиции се „Жртвуваната идила”, напишана за неговата втора жена, и „Козима”, за нелигитимнатавонбрачната ќерка на Лист и поранешна жена на Рихард Вагнер.
 
== Поврзано ==