Разлика помеѓу преработките на „Фазани“

Додадени 485 бајти ,  пред 4 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
Фазаните и еребиците имаат разновидна исхрана: некои имаат чисто растителна исхрана (семки, листови, плодови, кртоли и корења), а некои се хранат со мали животинки како инсекти, ларви, па дури и гуштерчиња. Највеќето видови се построго поделени на месојадни и тревопасни, со тоа што пилињата кај сите видови јадат инсекти.
 
Покрај разликите во исхраната, членовите на фамилијата се разликуваат и по начинот на [[парење]]. Доста видови не се [[моногамија|моногамни]], што е необично за птиците во целина. [[Птичје гнездо|Гнездата]] ги градат на земја. Само [[трагопан]]ите се гнездат повисоко, во [[пенушка|пенушки]] и грмушки. По облик, гнездата се движат од растителни купови до мали вдлабнатини во земјата. Обично снесуваат 7-12 [[јајца]], но можат да снесат дури и 18. Просечниот број на снесени јајца е помал кај тропските видови. Јајцата ги [[квачење|квачи]] само женката, во период од 14–30 дена, зависно од видот.<ref>McGowan, P.J.K. (1994) Family Phasianidae (Pheasants and Partridges) P.p.&nbsp;434-479 ''in'' del Hoyo, J.; Elliot, A. & Sargatal, J. (editors). (1994). ''[[:en:Handbook of the Birds of the World|Handbook of the Birds of the World]]. Volume 2: New World Vultures to Guineafowl''. Lynx Edicions. <small>ISBN 84-87334-15-6 </small></ref>
 
==Фазаните како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Кога летаат фазаните“ (''Kad fazani lete'') - песна и албум на хрватската група „[[Азра]]“ (''Azra'') од [[1983]] година.<ref>[https://www.amazon.co.uk/AZRA-fazani-lete-Album-1983/dp/B00A79RNG8 Amazon.co.uk, AZRA - Kad fazani lete, Album 1983 (CD) (пристапено на 12.1.2017)]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
* McGowan, P.J.K. (1994) Family Phasianidae (Pheasants and Partridges) P.p.&nbsp;434-479 ''in'' del Hoyo, J.; Elliot, A. & Sargatal, J. (editors). (1994). ''[[:en:Handbook of the Birds of the World|Handbook of the Birds of the World]]. Volume 2: New World Vultures to Guineafowl''. Lynx Edicions. <small>ISBN 84-87334-15-6 </small>
{{рв|Phasianidae}}
 
== Надворешни врски ==
{{викивидови|Phasianidae|Фазани}}
 
* [http://ibc.lynxeds.com/family/pheasants-partridges-phasianidae Видеоснимки од фазани] — „Интернет-збирка на птици“
* {{dmoz|Science/Biology/Flora_and_Fauna/Animalia/Chordata/Aves/Galliformes/Phasianidae/|Фазани}}
 
 
 
{{рв|Phasianidae}}
 
 
{{Нормативна контрола}}