Разлика помеѓу преработките на „Бозон“

Одземени 12 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Standard Model of Elementary Particles mk.svg|мини|300п|Стандардниот модел на елементарни честички, со бозони во последниот ред]]
[[Податотека:SatyenBose1925.jpg|мини|десно|Шатјендранат Бозе во 1925 г.]]
'''Бозон''' — вид [[фундаменталнаосновна честичка]] која претставува дел од симетрично составените [[квантна механика|квантни]] состојби. За нив важи [[Бозе-Ајнштајнова статистика|Бозе-Ајнштајновата статистика]]. Бозоните се честички со цел спин, за разлика од [[фермион]]ите кои имаат половен спин.
 
Името го добиле според [[Индија|индискиот]] физичар [[Шатјендранат Бозе]].