Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Архангел Михаил“ - Лесново“

делумно средување
с
(делумно средување)
{{Инфокутија заМакедонска црква на Македонската Православна Црква
|име = Свети Архангел Михаил
|слика =Св Црква „Св. Архангел МихаилМихаил“ - Лесново.JPGjpg
|големина на слика = 170п250п
|опис = Поглед на влезната врата од црквата
|опис= Манастирска црква Св.Архангел Михаил
|епархија = Брегалничка
|намесништво = Штипско
|парохија= = Злетовска
|координати = {{coord|41|57|12.4|N|22|14|06.4|E|display=inline,title|type:landmark_region:MK}}
|место = Лесново
|држава= Македонија
|општина = Пробиштип
|држава = Македонија
|патрон = [[Свети Архангел Михаил]]
|изградба= [[Свети Гаврил Лесновски|Св.Гаврил Лесновски]], [[11 век]]
|изградба =
|осветување= [[1347]]
|живописзавршено = 1411 век
|осветување = [[1347]]
|зограф= непознати,[[Петре Филиповски – Гарката]]
|живопис = 14 век
|водство= Игумен Дамскин
|ктитор = [[Свети Гаврил Лесновски]]
|зограф = непознати,[[Петре Филиповски – Гарката]] и непознати автори
|рушење =
|запалена =
|водство = Игумен Дамскин
|мрежно место =
|архитектонски тип =
|архитектонски стил=
|површина =
}}
 
== Галерија ==
<center><gallery>
|опис= Манастирска црква Податотека:Св.Архангел Михаил.JPG
Податотека:Lesnovo monastery.jpg
Податотека:Лесновски_манастир_01.jpg
Податотека:Lesnovo2.JPG|Соборен храм Св.Архангел Михаил во Лесновскиот манастир
Податотека:Lesnovo3.JPG|Соборен храм Св.Архангел Михаил источна страна
 
</gallery></center>
 
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|St. Michael the Archangel Church (Lesnovo)}}
{{рв|Lesnovo Monastery}}
 
[[Категорија:Лесновски манастир| ]]