Разлика помеѓу преработките на „КК Струмица“

Додадени 292 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
:''Не го поистоветувајте со клубот [[КК Струмица 2005|Струмица 2005]].''
{{Инфокутија кошаркарски клуб
{{Infobox basketball club
| боја1 =црвена
| name = Кошаркарски Клуб <br>Струмица
| nicknameбоја2 = =сина
| color1име = КК Струмица
| color2лого = =
| logo големина =150px
| name цело име = Кошаркарски &nbsp;Клуб <br>Струмица
| imagesize = 150px
| foundedоснован = = {{Start date and age|2012}}
| leagues = [[Прва македонска кошаркарска лига|Прва Лига Мажи]]
| историја =
| founded = {{Start date and age|2012}}
| historyраспаднат = /
| arenaарена = [[Спортска сала Парк - Струмица|Сала Парк]]<br>(капацитет: 2,300)
| locationлокација = [[Струмица]]
| colorsбои = бела и сина црна<br>{{color box|white}} {{color box|blueblack}}
| претседател =
| coachтренер = [[Златко Зетов]]
| president = Драган Поповски
| championshipsтитули = нема
| leaguesлига = [[Прва македонска кошаркарска лига|Прва Лига Мажи]]
| h_body=FFFFFF|h_pattern_b=_bluebow|h_shorts=FFFFFF|h_pattern_s=_blue stripes
| сезона = [[Прва македонска кошаркарска лига 2015/16|2015/16]]
| a_body=0000FF|a_pattern_b=_whitebow|a_shorts=0000FF|a_pattern_s=_white stripes
| позиција = 7<small>ми</small>
| вебместо =
| h_body=FFFFFF|h_pattern_b=_bluebow|h_shorts=FFFFFF|h_pattern_s=_blue stripes
| a_body=0000FFFF0000|a_pattern_b=_whitebow|a_shorts=0000FFFF0000|a_pattern_s=_white stripes
}}
 
'''КК Струмица''' е кошаркарски клуб од [[Струмица]], [[Македонија]] и се натпреварува во [[Прва македонска кошаркарска лига|Првата кошаркарска лига]].