Разлика помеѓу преработките на „Нахија“

Додадени 27 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
 
'''Нахија''' е најмала територијална единица во Отоманската империја. Една [[каза]] обично била поделен на повеќе [[нахија|нахии]], чиј управител се нарекувал [[мудир]].
 
{{Ист-никулец}}
 
[[Категорија: Историја на Македонија]]