Каза: Разлика помеѓу преработките

Додадени 40 бајти ,  пред 16 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
Нема опис на уредувањето
'''Каза''' е територијална единица во Отоманската империја, помала од [[санџак]]. Еден санџак обично бил поделен на повеќе кази, чиј управител се нарекувал [[кајмакам]], кој има ранг на [[бег]] и е еднаков на [[полковник]] во војската. Најмала територијална единица е [[нахија]], управувана од [[мудир]].
 
{{Ист-никулец}}
 
[[Категорија: Историја на Македонија]]
[[Категорија: Отоманска Империја]]
 
[[en:Kaza]]