Стадион Гоце Делчев: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
име = Стадион Гоце Делчев|
слика = [[Image:PrilepStadionGoceDelchev.png|200px]]| |
капацитет = 15.000 |
локација = [[Прилеп]], [[Република Македонија|Македонија]]||
отворен = |
сопственик = [[ФК Победа (2010)|ФК Победа]]|
реновиран = 2016-|
сопственик = [[ФКОпштина Победа (2010)|ФК ПобедаПрилеп]]|
подлога = Трева |
оператор = [[ФК Победа (2010)|ФК Победа]]|
играат = [[ФК Победа (2010)|Победа]]<br />[[ФК 11 Октомври|11 Октомври]]<br />[[ФК МладостПобеда|Победа (Царев Двор1941)|Младост Царев Двор]] (порано)<br />[[ФК ПобедаМладост (Царев Двор)|ПобедаМладост]] (порано)|
капацитет = 15.,000 |
}}
 
'''Стадионот Гоце Делчев''' е [[фудбал]]ски стадион кој се наоѓа во [[Прилеп]], [[Република Македонија]]. Моментално на него настапуваат екипите на [[ФК Победа (2010)|Победа]], [[ФК 11 Октомври|11 Октомври]] како и екипата на [[ФК Младост (Царев Двор)|Младост Царев Двор]]. Стадионот има капацитет од 15.000 седишта.
 
==Историја==
Екипата на [[ФК Младост (Царев Двор)|Младост]] од [[Царев Двор]] го има користено стадионот како домашен терен во сезоната [[Прва фудбалска лига на Македонија 2015/2016|2015/16]] во [[Прва фудбалска лига на Македонија|Првата лига]].
 
Во декември 2016 година започнала реконструкцијата на стадионот кој требал да добие нов терен и нови службени простории.<ref>{{cite web |url=http://ekipa.mk/foto-konechno-startuvashe-rekonstruktsijata-i-na-stadionot-vo-prilep/ |title=Конечно стартуваше реконструкцијата и на стадионот во Прилеп |publisher=ekipa.mk |date=10 декември 2016 |accessdate=6 јануари 2017}}</ref>
 
===Поважни настани одржани на стадионот===
* [[Македонски куп во фудбал 1999-2000|Македонски куп во фудбал 1999/00]]
* [[Македонски куп во фудбал 2010-11|Македонски куп во фудбал 2010/11]]
 
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{DEFAULTSORT:Гоце Делчев}}