Разлика помеѓу преработките на „Брент Букволтер“

Додадени 442 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за велосипедист
| name = Брент Букволтер
| image = Critérium du Dauphiné 2013 - 4e étape (clm) - 4549 (cropped).JPG
| caption = Букволтер на [[Критериум ду Дофине 2013]]
| fullname = Брент Букволтер
| birth_date = {{birth date and age|1984|02|16|df=yes}}
| nickname =
| role = Возач
| ridertype = Специјалист за хронометри
| amateuryears = 2005–2006<br>2007
| amateurteams = {{ct|BPC|2005}}<br>САД Сајклинг Нејшанл Дивилопмент Тим
| proyears = 2005–2006<br>2008–
| proteams = {{ct|BPC|2005}}<br>{{ct|BMC|2008}}
| updated = 46 јануари 20162017
}}
 
::1. Спринтерски пласман
: 4. Краен пласман [[Трка околу Австрија]]
;2016
: 3. Краен пласман [[Трка околу Калифорнија]]
: 8. Краен пласман [[Вуелта а Андалусија]]
{{Palmares end}}
 
=== Распоред на резултатите на Грандголемите Туртрки ===
 
{| cellpadding="3" cellspacing="0" border="1" style="font-size: 95%; border: #aaa solid 1px; border-collapse: collapse;"
|- style="background:#eee;"
!Голема трка
!Гранд Тур
!2010
!2011
!2014
!2015
!2016
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија|Џиро]]'''
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2014|68]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2015|66]]
| style="text-align:center;"|—
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс|Тур]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2016|117]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2012|78]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Луѓе од Албакерки]]
[[Категорија:Велосипедисти на Летните олимписки игри 2016]]
 
[[Категорија:Олимписки велосипедисти на САД]]
{{САД-велосипедист-никулец}}