Разлика помеѓу преработките на „Морено Мозер“

Додадени 1.745 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
| nickname =
| birth_date = {{birth date and age|df=yes|1990|12|25}}
| birth_place = [[Тренто]], [[Италија]]{{ИТА}}
| height = 1,77 м
| weight = 64 кг
| currentteam = {{ct|TCGAST}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| role = Возач
| amateuryears = 2007–2008<br>2009–2011<br>2011
| amateurteams = У.С. Монтекорона ''(јуниор)''<br>Арведи Лукини Униделта<br>{{ct|LIQ|2011}} ''(стажант)''
| proyears = 2012–2014<br>2015-2016<br>2017-
| proteams = {{ct|LIQ|2012}}<br>{{ct|TCG|2015}}<br>{{ct|AST|2017}}
| majorwins = '''[[Етапна трка|Етапни трки]]''' <br/>
:[[Трка околу Полска]] ([[Трка околу Полска 2012|2012]])
:Трофео Лаигвелја (2012)
:Страде Бјанке (2013)
| updated = 54 јануари 20162017
}}
 
'''Морено Мозер''' ({{lang-it|Moreno Moser}}; р. {{роден|25|декември|1990}}) — [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|TCGAST}}.
 
Роден во [[Тренто]], Мозер доаѓа од семејство на професионални велосипедисти; неговите вујковци [[Франческо Мозер|Франческо]] и Алдо завршувале на првите пет места на големите трки, додека Франческо го освоил [[Џиро д’Италија]] во [[Џиро д’Италија 1984|1984]]. Неговиот татко Диего, браќата Леонардо и Матео и неговиот братучед Игнацио исто така настапувале професионално.
: 2. Национално хронометарско првенство
: 7. Друмска трка „Кедел Еванс“
;2016
: 3. [[ГП Мигел Индураин]]
: 3. [[Податотека:Bronze medal blank.svg|15п]] Европско хронометарско првенство
{{Palmares end}}
 
=== Распоред на резултатите на големите трки ===
 
{| cellpadding="3" cellspacing="0" border="1" style="font-size: 95%; border: #aaa solid 1px; border-collapse: collapse;"
|- style="background:#eee;"
!Голема трка
!2013
!2014
!2015
!2016
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Giro d'Italia|Џиро]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2014|120]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2016|41]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс|Тур]]'''
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2013|94]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2015|72]]
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2016|72]]
|}
 
СО = се откажал; — = не учествувал
 
== Наводи ==
* {{cycling archives}}
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во Канондејл-ГарминАстана}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Мозер, Морено}}