Разлика помеѓу преработките на „Танел Кангерт“

Додадени 1.017 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
| nickname =
| birth_date = {{birth date and age|1987|3|11|df=yes}}
| birth_place = [[Вендра]], [[Естонија]]{{ЕСТ}}
| height = 1,78 м
| weight = 65 кг
| proyears = 2008–2009<br />2011–
| proteams = {{ct|ALM|2008}}<br />{{ct|AST|2011}}
| majorwins = '''[[Етапна трка|Етапни трки]]'''
| majorwins = Национален хронометарски првак (2008, 2010, 2013)<br>Национален друмски првак (2012)<br>[[Тур де Свис]] (1 етапа, 2012)
:[[Трка Абу Даби]] (2016)
| updated = 3 јануари 2016
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
:[[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20п]] Национален хронометарски првак (2008, 2010, 2013)
:[[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20п]] Национален друмски првак (2012)
| updated = 34 јануари 20162017
}}
 
: 5. Краен пласман Вуелта а Андалусија
: 9. Трофео Сера де Трамунтана
;2016
: 1. [[Податотека:Jersey red.svg|20п]] Краен пласман [[Трка Абу Даби]]
::1. Етапа 3
: 2. Краен пласман [[Џиро дел Трентино]]
::1. Етапа 1 (ТТТ)
::1. Етапа 3
::1. Етапа 4
: 6. Вуелта а Мурсија
: 9. [[Велосипедизам на Летните олимписки игри 2016 - друмска трка за мажи|Олимписка друмска трка]]
{{Palmares end}}
 
=== Распоред на резултатите на Грандголемите Туртрки ===
 
{| cellpadding="3" cellspacing="0" border="1" style="font-size: 95%; border: #aaa solid 1px; border-collapse: collapse;"
|- style="background:#eee;"
!Голема трка
!Гранд Тур
!2011
!2012
!2014
!2015
!2016
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2015|13]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2016|23]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс]]'''
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2014|20]]
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2015|22]]
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2016|26]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања]]'''
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2013|11]]
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2014|СО]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
|}
* {{cycling archives}}
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
* {{trapfriis|estonia.Kangert.htm}}
 
[[Категорија:Естонски велосипедисти]]
[[Категорија:Велосипедисти на Летните олимписки игри 2008]]
[[Категорија:Велосипедисти на Летните олимписки игри 2016]]
[[Категорија:Олимписки велосипедисти на Естонија]]
[[Категорија:Етапни победници на Тур де Свис]]