Разлика помеѓу преработките на „Лојане“

Додадени 688 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
 
== Демографија ==
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.682 жители. Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
| '''Националност'''
| '''Вкупно'''
|-
| [[Македонци]]
| 0
|-
| [[Турци]]
| 0
|-
| [[Роми]]
| 0
|-
| [[Албанци]]
| 2 668
|-
| [[Власи]]
| 0
|-
| [[Срби]]
| 0
|-
| [[Бошњаци]]
| 3
|-
| Други
| 11
|-
|}
== Општествени институции ==
 
709

уредувања