Разлика помеѓу преработките на „Калиште“

Додадени 684 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 3 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3076461 (translate me))
 
== Демографија ==
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 681 жители. Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
| '''Националност'''
| '''Вкупно'''
|-
| [[Македонци]]
| 1
|-
| [[Турци]]
| 0
|-
| [[Роми]]
| 0
|-
| [[Албанци]]
| 688
|-
| [[Власи]]
| 0
|-
| [[Срби]]
| 0
|-
| [[Бошњаци]]
| 0
|-
| Други
| 12
|-
|}
== Општествени институции ==
 
709

уредувања