Разлика помеѓу преработките на „Демократско-републиканска партија“

нема опис на уредувањето
| name = Демократско-републиканска партија<br /><small>{{lang-en|Democratic-Republican Party}}</small>
| logo = [[Податотека:Tricolour Cockade.svg|175px]]
| leader1_title = ВодачиВодачиВодачи
| leader1_name = [[Томас Џеферсон]],<br>[[Џејмс Медисон]],<br>[[Џејмс Монро]],<br>[[Ендру Чексон]]
| foundation = 1799