Разлика помеѓу преработките на „Смилковци“

Додадени 686 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с
| популација= 345
| поштенски број=
| надморска височина=264
| географска широчина=42° 2' 15" ЈГШ
| географска должина=21° 29' 39" ИГД
 
== Демографија ==
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 345 жители. Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
| '''Националност'''
| '''Вкупно'''
|-
| [[Македонци]]
| 339
|-
| [[Турци]]
| 0
|-
| [[Роми]]
| 0
|-
| [[Албанци]]
| 0
|-
| [[Власи]]
| 0
|-
| [[Срби]]
| 6
|-
| [[Бошњаци]]
| 0
|-
| Други
| 0
|-
|}
== Општествени институции ==
[[Податотека:Црквата Света Недела (С. Смилковци) 2.jpg|мини|десно|Црквата „Св. Недела“ во Смилковци]]
709

уредувања