Разлика помеѓу преработките на „Брза храна“

Одземени 3.004 бајти ,  пред 3 години
„Уличната храна“ е достапна насекаде низ светот, и обично се продава од количка, тезга, скара или моторно возило. Во некои култури, типично за уличните продавачи е да ги извикуваат цените, да пеат или да пуштаат музика.
 
==Брза храна==
==Кујна==
[[File:Fried calamari.jpg|thumb|[[Лигњи (храна)|Лигњи]]]]
МодернатаДенес рекламна брзабрзата храна најчесто е прозиведена на високо ниво и е поготвена восо модернатависок индустријаквалитет, односно на високо ниво со стандардизирани состојки и стандардизирани готвачки и производни методи. Најчесто се пакуваат на брзинапакува во хартии,хартиена ќесикутија или во пластична хартија за пакување, присо што се намалува цената.
Во најголем дел, брзата храна се подготвува од состојки кои се претходно подготвени, а потоа само се подгреваат, или се пржат во фритеза или пак се печат на скара. Овој процес обезбедува постојан квалитет на прозиводите, а воедно е клучен елемент при брзото подготвување и испорака на храната. Исто така, овој начин на подготовка го елиминираш трошокот за опрема.
 
Поради брзиотбрзата нагласокподготовка, запостојаните рекламите, еднаквостасостојки и ниската цена, производите на брзата храна најчесто се направени од состојки формулиранисо дакои постигнатсе постигнува одреден постојан вкус и густина, како и да обезбедат свежина.
Модерната рекламна брза храна најчесто е прозиведена на високо ниво и е поготвена во модерната индустрија, односно на високо ниво со стандардизирани состојки и стандардизирани готвачки и производни методи. Најчесто се пакуваат на брзина во хартии, ќеси или во пластична хартија за пакување, при што се намалува цената.
Во најголем број раководења со брзата храна, артиклите во менито генерално се направени од произведени состојки подготвени со главната опрема за состојки и тогаш пренесени до индивидуални продавници каде што се подгреваат, се готват (најчесто со [[микробранова печка]] или пржење) или се собираат за мал период на време. Овој процес обезбедува постојано ниво на квалитетен прозивод, а воедно претставува и клуч за способноста да ја пренесуваш нарачката брзо до нарачателот, а со тоа да го елиминираш трошокот за труд и опрема во самостојните продавници.
 
Поради брзиот нагласок за рекламите, еднаквоста и ниската цена, производите на брзата храна најчесто се направени од состојки формулирани да постигнат одреден вкус и густина, како и да обезбедат свежина.
 
===Варијанти===
 
Иако со брза храна најчесто на ум ни доаѓа традиционалната американска храна како што е хамбургерот и компирчињата, има многу други разни форми на брзата храна кои се широко распространети и популарни на Западот.
Кинеските ресторани се значително популарни.
Тие најчесто нудат голема разновидност на азиска храна (не секогаш кинеска), што најчесто е помфрит. Најчесто распространети се разни видови на тестенини, ориз или месо. Во некои случаи, храната е претставена како самопослужување. Купувачот ја избира големината на кутијата што сака да ја купи, а потоа е слободен да ја наполни со негов избор на храна. Можно е да искомбинира неколку опции во една кутија, додека некои продавници наплаќаат според тежината, а не според прозиводот.
[[File:2007feb-sushi-odaiba-manytypes.jpg|thumb|Разни видови на суши]]
[[File:Shish-kebab-MCB.jpg|thumb|left|Јагнешки ќебап]]
Покрај [[хамбургер]], [[чипс]], [[хот дог]], и останатите [[сендвич]]и, постојат варијанти на брза храна кои се дел од [[кинеска кујна|кинеската кујна]], [[јапонска кујна|јапонската кујна]] ([[суши]), потоа разни видови на тестенини, ориз или месо, [[пица]], разни видови на [[салата|салати]], [[ќебапи]], [[плескавица|плескавици]] и друга храна подготвена на скара. Во некои случаи, храната е понудена на самопослужување. Купувачот ја избира големината на кутијата, а потоа ја полни со негов избор на храна. Многу од овие ресторани за брза храна нудат бесплатна достава за купувачите, доколку купат производи над некоја одредена вредност.
 
Продавниците за пржена риба и пржени компирчиња се вид на брза храна која што најмногу е распространета во [[Велика Британија]], [[Нов Зеланд]] и [[Австралија]]. Рибата е здробена и потоа сервирана со пржен компир.
Многу од овие ресторани нудат бесплатна достава за купувачите доколку направат сума над некоја одредена вредност.
 
Популарноста на сушито во последно време се чини како да расте.
Некаков вид на брза храна создадена во Јапонија го прави сушито да изгледа како ладен леплив и зачинет ориз со сладок оцет, сервирано со некаков гарнир (најчесто риба), или пак, како што е најпопуларно во Кина-виткано во роли и полнето со фил. Овој фил најчесто е со риба, пилешко или кисели краставички.
 
Најчесто употребувана брза храна во Соединетите Американски Држави е пицата, со синџири како што се Papa Johns, Domino's Pizza, Sbarro and Pizza Hut. Овде менито е по ограничено и стандардизирано за разлика од традиционалните пицерии и пица- доставите.
Ќебап е назив за брза храна во рестораните на Средниот Исток, особено во Турција и Лебанон. Месото е сервирано на затоплено лепче со салата, со избор на сос и прелив. Овие ќебапи се разликуваат од шиш ќебапите сервирани на стапчиња. Овие продавници за ќебапи се лоцирани насекаде низ светот, особено во Европа, Нов Зеланд и Австарлија, но се наоѓаат и во С А Д.
 
Продавниците за пржена риба и пржени компирчиња се вид на брза храна која што најмногу е распространета во Велика Британија, Нов Зеланд и Австралија. Рибата е здробена и потоа сервирана со пржен компир.
[[File:Shish-kebab-MCB.jpg|thumb|left|Јагнешки ќебап]]
[[Германија|Германците]] пак, имаат свои видови на брза храна. Еден оброк брза храна кај нив се состои од една порција пржен компир, со прелив и некој вид на месо. Најчестиот прелив кој што го употребуваат со пржениот компир е мајонезот[[мајонез]]от, а друг вид на прелив може да биде [[кечап]] или пак сос од кикиритки. Понекогаш пржениот компир го сервираат со различни комбинации на сосови, меѓу кои најчесто се користат: мајонез, зачинет или незачинет кечап, илии паксечкан кромид; мајонез со сос од кикиритки (понекогаш и со кечап и исечкан кромид). Месото е некаков вид пржено месо или крокети.
Понекогаш пржениот компир е сервиран со различни комбинации на сосови, најчесто тие се: мајонез, (не)зачинет кечап и исецкан кромид ; мајонез со сос од кикиритки (понекогаш и со кечап и исецкан кромид). Месото е некаков вид пржено месо; ова вклучува frikandel (фрикандел- тенко пржено месо со миксиран сос) и крокети (пржено поховано месо).
 
Во [[Португалија]], има неколку видови на локална брза храна и специјализирани ресторани за ваквиот вид на кујна. Едно од најпопуларнотонајпопуларнiтe јадењејадењa е познатото „франго асадо“ (пилешко на скара, претходно маринирано), „еспетада“ (сочна мисирка или свинско месо на две стапчиња) и „бифанас“ (свински котлети со специфичен сос сервирани како сендвич). Ваков вид на храна честопати е сервиран со пржен компир, некои меѓународни синџири почнаа да се појавуваат како специјализирани во некои од типичните португагалски јадења како што е Nando’s (Нандос) .
 
==Бизнис==