Разлика помеѓу преработките на „Брза храна“

Одземени 2.256 бајти ,  пред 3 години
Се смета дека Соединетите Американски Држави ја имаат најголемата индустрија за брза храна во светот, а американските ресторани за брза храна имаат свои претставништва во преку 100 земји низ светот. Приближно 4,7 милиони работници во Соединетите Американски Држави се вработени во индустријата за подготовка на храна и служење на храната, вклучувајќи ја брзата храна.<ref name="bls.gov">{{cite web | url=http://www.bls.gov/ooh/food-preparation-and-serving/food-and-beverage-serving-and-related-workers.htm | title=BLS.gov: Food and Beverage Serving and Related Workers | date=December 17, 2015 | accessdate=April 6, 2016}}</ref>
 
==Храна за носење==
==Во продолжение==
[[File:20070509 Rock 26 Roll McDonalds from 7th fl of Sports Authority.jpg|thumb|Мек Доналдс во Чикаго]]
Продавниците за брза храна им овозможуваат на потрошувачите да си ја земат храната со себе, а често таа услуга им овозможува да нарачаат и да ја подигнат храната без да излезат од своите автомобили. Денес, продавниците за брза храна имаат по неколку маси (надвор и внатре) каде може да се изеде храната на лице место.
 
Брзата храна станала популарна поради тоа што не бил потребен традиционален прибор за јадење. Најчесто, менито за брза храна вклучуваЧ [[риба и чипс]], [[сендвич]]и, [[пита|пити]], [[хамбургер]]и, пилешко, [[помфрит]], [[пилешки прсти]], [[такос]], [[пица]], [[хот дог]] и [[сладолед]], a некои ресторани за брза храна нудат и чили, пире од компири и салати.
Во продавниците за брза храна се наоѓаат снабдувачи за носење на храната, често со услуга која им овозможува на купувачите да си нарачаат и да си ја подигнат од своите автомобили, но исто така мора да има област во која што купувачите ќе може да ја јадат својата храна на соодветно место.
 
Брза храна може да се купи и на бензиските пумпи, кои најчесто продаваат спакувани сендвичи, крофни и друг вид храна.
Рано од својот почеток, брзата храна беше создадена со цел да се изеде на брзина, начин во кој не се бара за употреба традиционален прибор за јадење, и е изедена само со прсти.
Познатото мени за брза храна во продавниците ги вклучува прженото компирче и пржената риба, сендвичи, пити, хамбургери, пилешко, помфрит, пилешки прсти, такос, пица, хот дог и сладолед, иако многи ресторани за брза храна нудат “побавна” храна како што е чили, пире од компири и салати.
 
„Уличната храна“ е достапна насекаде низ светот, и обично се продава од количка, тезга, скара или моторно возило. Во некои култури, типично за уличните продавачи е да ги извикуваат цените, да пеат или да пуштаат музика.
===Бензинки пумпи===
 
Многу станици за бензин и гас имаат драгстори (отворени продавници нонстоп) кои што продаваат спакувани сендвичи, крофни и друга топла храна. Исто така, многу други бензински пумпи во Соединетите Американски Држави продаваат замрзната храна, а воедно имаат и микробранови печки за да можт да ја подготват и загреат храната.
 
===Улични продавачи и намалување===
 
Традиционалната улична хрна е достапна насекаде низ светот, обично со мали работници и продавачи кои што работат од количка, тезга, пренослива скара или моторно возило. Познати примери кои ги вклучуваат овие примери се продавачи на тестенини, продавање хот дог од количка во Њујорк и приколки за тако. Ваквиот начин на продавање е сличен на филипинскиот живот. Вообичаено, уличните продавачи обезбедуваат живописен и разновиден опсег на опции создаден за брзо реагирање на минувачите и привлекување на нивнто внимание што е можно повеќе.
Зависно од локалот, многубројните улични продавачи можат да специјализираат во одредени карактеристики на храната на дадена култура или етничка традиција. Во некои култури, типично за уличните продавачи е да ги извикуваат цените , да пеат или да се повикуваат на продажни цени, да пуштаат музика, или да се впуштат во претворање на “улични театралци” се со цел да се здобијат со перспективни купувачи. Во некои случаи, ова може да складира повеќе внимание отколку самата храна, затоа некои други продавачи претставуваат друга форма на туристичка атракција.
 
==Кујна==