Договор од Берлин (1878): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Berliner kongress.jpg|thumb|350px|[[Антон фон Вернер]]. ''Берлински конгрес''.]]
[[Податотека:Karti od Sanstefan i Berlinski kongres 1878.jpg|right|300px|thumb|Карти на Македонија од Санстефан и Берлин (1878)]]
 
'''[[Берлински конгрес|Берлинскиот конгрес]]''' ([[13 јуни (настани)|13 јуни]] - [[13 јули (настани)|13 јули]], [[1878]]) е средба на државните претставници на тогашните европски големи сили и [[Отоманска Империја|Отоманската Империја]] која се одржала во [[Берлин]] во [[1878]] година, после завршувањето на [[Руско-Турска војна|Руско-турската војна, 1877-1878]]. На конгресот се расправало за новонастанатите услови на [[Балкан|Балканот]]. Претседавач на конгресот бил [[Ото фон Бизмарк]].