Разлика помеѓу преработките на „Муртино“

Додадени 13 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
== Демографија ==
 
Според послениотпоследниот [[попис]] на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2209 жители и 763 домаќинства2.209. Следува табела на етничкиотнационалната составструктура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>:
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
|-
| [[Македонци]]
| 22032 203
|-
| [[Турци]]
|-
| [[Албанци]]
| 0
|-
| [[Власи]]
| 0
|-
| 2
|-
| [[Бошњаци]]
| Останати
| 0
|-
| Други
| 4
|-
709

уредувања