Разлика помеѓу преработките на „Зимзелено растение“

с
Отстрането уредувањето на 46.217.191.171 (разговор), вратено на последната верзија на Sasobtmk
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отстрането уредувањето на 46.217.191.171 (разговор), вратено на последната верзија на Sasobtmk)
 
[[Податотека:Abies alba 02.jpg|мини|десно|300п|Гранка на [[ела]] со листови од три последователни години.]]
)|лисјата]] во сите годишни времиња, за разлика од [[листопадно растение|листопадните растенија]], чие зеленило паѓа на есен и остануваат голи во зимата или сувата сезона.
 
'''Зимзелено растение''' е она [[растение]] што ги задржува [[лист (ботаника)|лисјата]] во сите годишни времиња, за разлика од [[листопадно растение|листопадните растенија]], чие зеленило паѓа на есен и остануваат голи во зимата или сувата сезона.
 
Постојат најразлични видови на зимзелени растенија, кои може да бидат [[дрво (растение)|дрва]] или [[грмушка|грмушки]]: