Разлика помеѓу преработките на „Зимзелено растение“

нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
'''Зимзелено растение''' е она [[растение]] што ги задржува [[лист (ботаника)|лисјата]] во сите годишни времиња, за разлика од [[листопадно растение|листопадните растенија]], чие зеленило паѓа на есен и остануваат голи во зимата или сувата сезона.
[[Податотека:Abies alba 02.jpg|мини|десно|300п|Гранка на [[ела]] со листови од три последователни години.]]
 
'''Зимзелено растение''' е она [[растение]] што ги задржува [[лист (ботаника)|лисјата]] во сите годишни времиња, за разлика од [[листопадно растение|листопадните растенија]], чие зеленило паѓа на есен и остануваат голи во зимата или сувата сезона.
 
Постојат најразлични видови на зимзелени растенија, кои може да бидат [[дрво (растение)|дрва]] или [[грмушка|грмушки]]:
Анонимен корисник