Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Додадени 153 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
== Историja ==
[[Податотека:Dokument od selska opstinska uprava Lesok, 1918.JPG|мини|деснолево|Документ со печат од Лешочката селска општинска управа, од 5 јуни 1918 година.]]
Лешок се споменува на почетокот на [[среден век|средниот век]] како градска населба под името '''Леген Град'''. За него сведочат археолошките остатоци, од кои најпознато е [[Лешочкото Кале]].
 
 
== Демографија ==
[[Податотека:Narodna nosija, Lesok, 1890.jpg|мини|десно|Жени од Лешок во народна носија, 1890 година.]]
Селото брои 440 жители и е исклучиво населено со [[Македонци]] од Православна вероисповед.