Разлика помеѓу преработките на „Борка Талески“

Додадени 482 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
=== Смрт ===
По извршеното предавство, загинал во близина на селото [[Плетвар]], [[Прилеп]]ско, на [[2 март (починале)|2 март]] [[1942]] година, од бугарска заседа. Според полицискиот билтен од 20 март 1942 година, предавството го извршил тогашниот кмет од селото [[Царевиќ]].
 
<gallery>
Borka Taleski, vo Ivanjica, 1941.jpg|Борка Талески, фотографија од интернација во Југославија, Ивањица. 1941 година
Borka Taleski kako ucenik.jpg|Борка Талески, како ученик во гимназија
Borka Taleski, zaginat.jpg|Борка Талески, народен херој, загинат на 2 март 1942 г, кај Плетвар, пречекан во заседа
</gallery>
 
{{Никулец за биографија}}