Разлика помеѓу преработките на „Словенска антитеза“

рфф
с (Bot: Migrating 4 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q280248 (translate me))
(рфф)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{фигури (стилистика)}}
'''Словенската антитеза''' е стилска фигура дадена во вид на прашање, теза, негирање на прашањето и точен одговор. Оваа стилска фигура е присутна во многу песни од македонската народна литература, но ја има и во уметничката. <br />
Пр.
* прашање
Анонимен корисник