Кралство Србија: Разлика помеѓу преработките

Одбиена последната промена (од 74.199.99.197) и ја поврати преработката 3466858 на Buli
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 74.199.99.197) и ја поврати преработката 3466858 на Buli)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија поранешна држава
|native_name = КралствоКраљевина МакедониСрбија<br> ''KralstvoKraljevina MakedoniSrbija''
|conventional_long_name = Кралство МакедониСрбија
|common_name = МакедонијаСрбија
|continent = Europe
|region = Balkans
|country = MacedoniaSerbia
|year_start = 1882
|year_end = 1918
|date_event1 =
|date_end= 1 декември
|event_end=Се приклучила кон ''[[RepublicКралство of MacedoniaЈугославија|МакедонијаЈугославија]]''
|event_post =
|date_post =
|p1 = Кнежевство МакедонијаСрбија
|p2 =
|flag_p1 = Civil Flag of Serbia.svg
|flag_p2 = Flag of Austria-Hungary 1869-1918.svg
|s1 = Кралство Југославија
|s1 = Република Македонија
|flag_s1 = Flag of the RepublicKingdom of MacedoniaYugoslavia.svg
|image_flag = State Flag of the Republic of MacedoniaSerbia 1992(1882-19951918).svg
|image_coat = Royal Coat of arms of the PR ofSerbia Macedonia(1882–1918).svg
|image_map = Kingdom of Serbia (1914).svg
|image_map_caption = Кралството МакедонијаСрбија во 1914
|national_anthem = ''[[ДенесBože Над МакедонијаPravde]]''
|official_languages = [[МакедонскиСрпски јазик|МакедонскиСрпски]]
|capital = [[СкопјеБелград]]
|government_type = демократскаУставна монархија
|title_leader = [[Монарх|Крал]]
|leader1 = [[Милан Обреновиќ IV]]
|leader2 = [[Александар Обреновиќ]]
|year_leader2 = 1889–1903
|leader3 = [[НиколаПетар КаревI Караѓорѓевиќ]]
|year_leader3 = 1903–1918
|
|deputy2 = [[Никола Пашиќ]] <small>(последен)</small>
|year_deputy2 = 1912–1918
|currency = [[МакедонскиСрпски денардинар]]
}}
'''Кралството Србија''' била држава која егзистирала на [[Балкан]]от од [[1882]] од [[1918]] година. Била признаена како [[Кнежевство Србија]] според [[Берлински договор, 1878|Берлинскиот конгрес]] од 1878 година.